Czy opłaca się skorzystać z kolektorów słonecznych? - Nowoczesna Fotowoltaika

panele fotowoltaiczne wrocław

Instalacje fotowoltaiczne nie emitują żadnych ilości

W dzisiejszych czasach wszyscy przywiązują już znacznie większą wagę do ochrony środowiska. Każdy chce być eko i każdy chce pomagać samej naturze. Pozwala na to fotowoltaika i zapewniane przez nią rozw

Czy opłaca się skorzystać z kolektorów słonecznych? - Nowoczesna Fotowoltaika panele fotowoltaiczne wrocław
iązania, które mogą być wykorzystywane zarówno w budynkach oddanych do użytku publicznego, jak i w typowych domostwach.

Panele słoneczne, które służą do budowy instalacji fotowoltaicznych, umożliwiają pobieranie w pełni naturalnej energii. Nie jest to proces szkodliwy dla środowiska. W przeciwieństwie do zwykłej energii energia odnawialna pozwala oszczędzić dobra naturalne. Instalacje fotowoltaiczne nie emitują żadnych ilości dwutlenku węgla, dzięki czemu nie zanieczyszczają powietrza i nie wprowadzają do środowiska żadnych substancji chemicznych. Dodatkową ich zaletą jest to, że działają bezgłośnie. Dzięki temu sprawdzają się lepiej od niegdyś popularnych turbin wiatrowych.

Kolektory słoneczne wciąż nie należą może do najtańszych rozwiązań, ale wydane na nie pieniądze prędzej czy później się zwracają.


Inwestycja bez ryzyka

Eksperci giełdowi się nie mylą. Fotowoltaika to przyszłość społeczeństwa korzystającego z dobrobytu jakim jest stały dostęp do prądu. Niestety wraz z upływem czasu zauważamy jak mocno uzależnieni jesteśmy od prądu i jak mocno dewastuje to nasze środowisko. Właśnie z tego powodu producenci dystrybuujący kolektory słoneczne przeżywają hossę na rynku giełdowym. Energia odnawialna jest przyszłością zapewniającą zwyczajnym ludziom tani prąd, który będzie produkowany na własnych dachach. Nadmiary można przesłać do zewnętrznego źródła i następnie niewiele płacić za rachunki, gdy będzie potrzeba wykorzystania prądu z elektrowni. Tak może być na przykład w ponure miesiące, gdy Słońce nie chce zbyt mocno grzać. Większość osób z pewnością zdecyduje się prędzej czy później na taki wydatek, ponieważ coraz więcej mówi się o konieczności dbania o środowisko i redukowania zużycia węgla. W tej kwestii niemal wszyscy są zgodni, bo nikt nie chce żyć w zdewastowanym środowisku i oddychać powietrzem ciężkim od smogu.


Ogrzewać nią domy zasilać kuchenki do

Paliwa kopalne nie mnożą się i nie będziemy korzystać z nich wiecznie. Przyszłością energetyki jest fotowoltaika, pozwalająca w sposób nieograniczony czerpać energię ze słońca.

Energia odnawialna fascynuje ludzi już od dawna. Ogrzewać nią domy, zasilać kuchenki do gotowania i bojlery a jednocześnie nie wytwarzać dymu i spalin, oraz nie wyjaławiać ziemi - te zagadnienia absorbują najtęższe głowy.

Szukając źródeł odnawialnej energii, znaleźliśmy sposób na koncentrację i przetwarzanie łatwo dostępnego światła - kolektory słoneczne. Zamontowane najczęściej na dachach, nie rzucają się w oczy, za to dają możliwość ogrzania wody służącej do mycia, podłączenia oświetlenia, a nawet zasilenia fontanny w ogrodzie, czy rolet w oknach! Energia odnawialna wciąż zaskakuje.

Kolektory słoneczne, czyli inaczej solary nie są już w naszym kraju czymś egzotycznym. Podczas podróży przez Polskę można zauważyć je na co drugim domu. Fotowoltaika zasila też światła drogowe, również takie, które pomagają kierować ruchem aut na placach budowy dróg i autostrad.


Klasyfikacja fotoogniw

Funkcją paneli fotowoltaicznych jest konwersja energii pochodzącej z promieniowania świetlnego w energię elektryczną. Żeby zjawisko przemiany energii słonecznej w prąd elektryczny było możliwe, fotoogniwa muszą być zbudowane z odpowiednich materiałów. Współcześnie stosuje się dwa rodzaje fotoogniw, a nad trzecią generacją są ciągle prowadzone badania. Fotoogniwa pierwszej generacji, zwane inaczej grubowarstwowymi, są wykonane z krzemu. Panele fotowoltaiczne mogą być wykonane z monokryształu krzemu lub z płytek krzemowych. To właśnie ogniwa słoneczne pierwszej generacji są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice i montowane na dachach budynków. Jeśli zaś chodzi o fotoogniwa drugiej generacji, to są one zbudowane z innych materiałów, takich jak krzem amorficzny, miedź oraz selen. Druga generacja ogniw słonecznych jest zwana także cienkowarstwową i jest bardzo elastyczna w swojej budowie. Najbardziej wydajnym rodzajem ogniw słonecznych są bez wątpienia monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które jednocześnie są tymi najdroższymi w produkcji.